facebook

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego patronem Mazury HoReCa

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr.0000174981 w listopadzie 2003 roku z inicjatywy 123 podmiotów gospodarczych reprezentujących sektor hotelarski, gastronomiczny, firmy, przedsiębiorstwa i wyższe uczelnie współpracujące z branżą HORECA w Polsce. Reprezentujemy 149 hoteli o potencjale ponad 19.500 jednostek mieszkalnych, 18 dostawców HORECA a także 5 wyższych uczelni o profilu hotelarsko-turystycznym.
 
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego jest organizacją samorządu gospodarczego branży hotelarsko-gastronomicznej, posiadającą osobowość prawną, działającą zgodnie z ustawą o Izbach Gospodarczych z dnia 30 maja 1989 r.
 
 
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego :
v jest rzecznikiem środowiska biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na szczeblu Unii Europejskiej,
v współpracuje z wiodącymi międzynarodowymi firmami consultingowymi w obszarze porad prawnych, inwestycji, zarządzania obiektami noclegowymi oraz kadrą,
v udziela porad prawnych i biznesowych na poziomie podstawowym, dla swoich członków i podmiotów z poza Izby,
v podejmuje działania i wspiera projekty związane z kształceniem kadr hotelarskich dla przemysłu gościnnego,
v promuje polskie hotelarstwo poprzez realizację projektów związanych z rozwojem turystyki przyjazdowej do Polski oraz uczestnictwo w krajowych i zagranicznych targach branżowych,
v obejmuje patronatem wiodące projekty i działania na rzecz środowiska HORECA - targi, konferencje, sympozja,
v nawiązuje kontakty z partnerami krajowymi i zagranicznymi,
v prowadzi działalność promocyjną na rzecz członków,
v organizuje imprezy i spotkania integracyjne,
v rekomenduje obiekty hotelowe oraz firmy - dostawców dla HORECA,
v certyfikuje produkty i usługi dla hotelarstwa i gastronomii,
v jako jedyny reprezentant hotelarstwa polskiego jest członkiem HOTREC - (Hotels, Restaurants and Cafes in Europe)– Stowarzyszenie zrzeszające narodowe organizacje zawodowe reprezentujące hotele, restauracje, kawiarnie i podobne zakłady w Unii Europejskiej i europejskiej strefie ekonomicznej ).
 
Działania IGHP:
ü Jako jedyny legitymowany uczestnik postępowania o zatwierdzenie tabel przed KPA MKiDN oraz sądami, w imieniu hotelarzy, Izba prowadzi skuteczne działania w ustaleniu godziwych i realnych poziomów opłat wnoszonych na rzecz Organizacji Zbiorowego Zarządzania (OZZ) z tytułu wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych w hotelach oraz innych obiektach hotelarskich. Wniosek IGHP o unieważnienie zatwierdzonej 10.07.2013r. przez Zespół Orzekający KPA Tabeli stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych zaproponowanej przez osiem OZZ, złożony do Sądu Okręgowego w Poznaniu, będzie rozpatrywany w najbliższych miesiącach.
ü Monitoruje i dostarcza informacje , organizuje doradztwo w zakresie ustawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego hotelarstwa , gastronomii i turystyki, wykorzystując członkostwo i współpracę z HOTREC .
ü Podejmuje skuteczne działania nad utrzymaniem 7% stawki podatku VAT na usługi gastronomiczne do 2010 roku i przedłużenie 8% derogacji na lata następne.
ü Działania związane z wypracowaniem wspólnego stanowiska środowiska hotelarskiego w sprawie zmian w zapisach Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki ws. obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie i wprowadzeniu ich do znowelizowanego rozporządzenia.
ü Analizuje warunki i możliwości wprowadzenia w Polsce kategoryzacji obiektów hotelowych wg systemu Hotel Stars Union wprowadzanego w krajach Unii Europejskiej przez HOTREC.
ü Skutecznie działa poprzez powołaną przez Izbę fundację FROB na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego i obniżenia opłat z tytułu używania kart płatniczych „Interchange Fee” z 1,6 % do 0,5% od 1.01.2014r.
ü Tworzy platformę wymiany informacji i ofert na portalu ighp.pl umożliwiającą wzajemną komunikację hotelarzom, restauratorom, dostawcom HORECA oraz środowisku naukowemu.
ü Działa na rzecz promocji Polski jako destynacji turystycznej poprzez realizację projektów związanych z rozwojem turystyki przyjazdowej do Polski, między innymi poprzez organizację workshopów turystyki przyjazdowej do Polski.
ü Promuje polskie hotelarstwo poprzez uczestnictwo w krajowych i zagranicznych targach branżowych oraz Komisjach problemowych HOTREC.
ü Uczestniczy w pracach Kapituły Konkursu o nagrodę Ministra Sportu i Turystyki za najlepszą pracę magisterską z zakresu gospodarki turystycznej tym hotelarstwa i gastronomii, którego organizatorem jest Departament Turystyki MSiT w partnerstwie z naszą Izbą.
ü Współpracuje w zakresie projektów związanych z kształceniem kadr hotelarskich dla przemysłu gościnnego.
ü Promuje działania związane z podnoszeniem standardów jakości obsługi gości hotelowych.
ü Uczestniczy w pracach nad opracowaniem i przygotowaniem Ramy Kwalifikacji dla turystyki w tym sektora hotelarskiego.