Podsumowanie pierwszego dnia targów

Zakończyliśmy pierwszy, pełen wrażeń dzień targów Mazury HoReCa. To był dzień dwóch konkursów kulinarnych, pokazów w Strefie Smarten PR, biznesowych spotkań.
 
W pierwszym, porannym konkursie Zielona Budka Master Challenge wystartowali uczniowie szkół gastronomicznych. Walczyli dzielnie i wytrwale o główną nagrodę w wysokości 3 000 zł. Po degustacjach i naradzie Jury I miejsce zajął Kacper Serafińczuk z ZS Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, II miejsce Olga Kowalska z ZS Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim, III miejsce - Magdalena Wypych z ZS Gastronomicznych we Wrocławiu, Technikum nr 9.
W drugim konkursie kulinarnym – Gęsina w Restauracji – walczyli profesjonalni kucharze. Tytuł obroniła Restauracja Oranżeria z Rzeszowa, reprezentowana przez Bartłomieja Wronę i Jakuba Rusinka. Kolejne miejsca na podium zajęli: Restauracja Pizzeria Italiana z Olsztyna (Grzegorz Gręda, Michał Masłowski) oraz Restauracja pod Jabłoniami (Bartosz Łukaszewski, Kamil Paszkowski). Przyznano także specjalne wyróżnienie dla Restauracji Enjoy (Bartłomiej Figlerowicz, Michał Kowalski).