Ruszyły zgłoszenia do konkursów kulinarnych

Podczas targów Mazury HoReCa 2017 w Expo Mazury w Ostródzie odbędą się konkursy kulinarne dla profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych. Przyjmujemy już zgłoszenia od profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych.
 
Druga edycja konkursu "Zielona Budka Master Challenge" zgromadzi uczniów 25.04, a profesjonalistów 26.04. Jej tematem będzie kreatywny deser lodowy skomponowany z lodów o smaku mascarpone i czarnej porzeczki, jednego dodatkowego rodzaju lodów Zielona Budka oraz wysokiej jakości produktu mlecznego firmy Debic. Sponsorami konkursu są: Zielona Budka, Debic i Gastro Magic Service, a patronem merytorycznym Fundacja Szefów Kuchni. Konkurs współorganizuje Szef Kuchni Hotelu Anders**** w Starych Jabłonkach, Ambasador Zielonej Budki, Pan Dariusz Struciński. Organizatorzy zapewniają nocleg wszystkim uczestnikom konkursu.
 
W rosnące zainteresowanie Polaków mięsem gęsim i kaczym wpiszą się doskonale dwa konkursy związane z mięsem drobiowym, współorganizowane przez Expo Mazury, Krajowy Związek Grup Producentów Drobiu i Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi. Tematem konkursu dla profesjonalistów „Gęsina w Restauracji” (25.04) będzie udo gęsie i wątróbka gęsia, a uczniowie w konkursie „Drób na Polskim Stole” (26.04) zmierzą się z filetem z kaczki i dowolnymi podrobami drobiowymi.
 
Regulaminy konkursów, zasady zgłoszeń i formularze można znaleźć w zakładce http://www.mazuryhoreca.pl/pl/konkursy
Zapraszamy do udziału!